Šplháme se do sedla ve 3 tisících. V pozadí slyšíme zvuk, který se podobá hromu, ale narozdíl od včerejška to není bouřka, ale tající ledovec Zaresho-Kalde, kterým se celý výstup kocháme. Stále ještě jsem promočená od trávy, kterou jsme se před chvíli prodírali v údolí. Protože jsme stanovali dole u potůčku, procházeli jsme po louce dnes ráno první. To by nevadilo, kdyby po nádherné jasné noci plné milionu hvězd nepadla rosa. A kdyby tráva nebyla vyšší než dospělý člověk. K bodancům od miggies se přidala i zvláštní vyrážka, pravděpodobně jako reakce na místní rostliny. Přešli jsme přes potůček po zbytku zaprášeného ledovce a teď už se sápeme do kopce. Na mapách to vypadalo prudce, a skutečnost tomu rozhodně odpovídá. Když se šplháme vzhůru, musíme se držet keříků a trávy. Naštěstí malé děti, které se po rovné silnici pohybují šnečím tempem, v takovémhle terénu dospělé hravě předběhnou. Tedy dokud nezačne pařit slunce a neuvaří je, nesednou na zem a neprohlásí, že už nikam nejdou. Zatím se ale oproti předpovědi slunce schovává za mraky, za což jsem neskonale vděčná.
Holky šlapou se svými batůžky před námi a i když vše zvládají hravě a vypadají spokojeně, když se k nim přiblížím, neodpustí si uštěpačné poznámky:
“Mami, už nikdy na takovou cestu nepůjdu. Jestli příští rok něco takového vymyslíš, tak jeďte beze mě,” vítá mě Markétka svým sladkým hláskem jakmile se přiblížím na doslech.
“A co ten výhled, ten je přece nádherný,” snažím se, protože ty výhledy na pětitisícovky a ledovce jsou vážně dechberoucí. Už předem ale vím, že si nabíhám na typickou odpověď.
“To možná, ale za tu námahu mi to nestojí,” odpoví tentokrát Terezka svou oblíbenou hlášku.
“Maky, a tobě se tady vážně ani trochu nelíbí?”
“Ne, je to hrozný. Proč by se mi tu mělo líbit?” vzhledem k tomu, že to je její standardní odpověď na vše a netváří se ani příliš naštvaně, tomu nepřikládám zase takovou váhu. Na druhou stranu by bylo pěkné občas moci sdílet své nadšení i s ostatními členy výpravy.
“Ale včera jsi na koni vypadala nadšeně,” vzpomenu si na přechod brodu na hřbetech koní.
“To ale nebylo nadšení z toho, že jsem na koni, ale z toho, že jsem to přežila,” uzemní mě bez nejmenšího zaváhání (ale já stačím zahlédnout skrytý úsměv na její tváři). Přitom včera se bavili všichni. Na můj účet. Ještě hodinu potom se smáli tomu, jak mě museli dvakrát uklidňovat, než pustili koně do vody. Moji vyděšenou tvář máme projistotu natočenou na kameře, abychom si tuto veselou chvíli mohli připomínat i po návratu domů.
“A co by jsi tedy raději dělala?” zeptám se s povzdechem. Už když dokončuju otázku vím, že jsem zase zabředla do naší standardní konverzace s typickým průběhem, kde nemohu očekávat nic jiného, než automatickou odpověď, nad kterou holky vůbec nepřemýšlí. Možná mají pocit, že to tak mám ráda, kdo ví. Odpověď přijde bez nejmenšího zaváhání:
“Spala, jedla a koukala na Netflix.” Už je to tady. Však jsem si o to říkala.
I když mám hroší kůži, po několika letech jejich urputné otrávenosti i já začínám pochybovat, jestli jim tim vůbec dělám radost. Popravdě nebýt Terezky, letos bychom tu asi nebyli.
Zavolám Terezku k sobě, aby to Maky neslyšela: “Terko, víš, že jsme tady kvůli tobě?”
“Cože?” vykulí nechápavě oči.
“Když jsem se tě před půlrokem ptala, kam by jsi chtěla v létě jet, řekla jsi, že chceš do nějaké nové země a že by jsi klidně šla někam na víc dní v kuse, když to nebude delší než týden,” připomenu jí náš rozhovor, kterou mě tehdy samotnou strašně překvapil a popravdě také zahřál u srdce.
“Vážně? To si vůbec nepamatuju,” zatváří se Terezka pochybovačně, ale od té doby už ji neslyším si stěžovat. Možná si vzpomněla.
Když se jí o týden později ptám, jak se jí přechod Svanetií líbil, odpoví, že to bylo fajn, až na ten poslední kopec, který by klidně vynechala, protože se na některých místech bála, že spadne. To je asi nejlepší hodnocení, co si člověk od teenagera s batohem může na horách přát.
To, že se jí na horách líbilo mi připomíná i noční zážitek, kdy nás ve 4 ráno všechny vzbudila svým naprosto nadšeným hlasem: “Maky, pojď se podívat, tam je asi milion hvězd.” A ráno nám o tom neméně nadšeně vypravovala. Na koně narozdíl od Maky také nasedala dost nadšeně a říkala, že by na koni někdy klidně zkusila zase jet. Jsou věci, které prostě z postele u sebe v pokoji člověk nemá šanci zažít.
Ale nedělejte si iluze, nejlepší zážitek z hor naprosto bezkonkurenčně vyhrálo závěrečné Chicken BBQ v restauraci v Ushguli. Tváře holek se rozplývaly blahem. Mě utěšoval hlavně pocit, že jim chutná tak moc díky tomu, že předtím 4 dny pochodovaly v horách a jedly různé speciality dělané na vařiči jako rozvařené nudle s polévkou nebo špagety se svíčkovou z pytlíku (nezkoušejte to).
A jak to zvládal nejmladší, čtyř a půlletý člen výpravy? Kluk, který se při našich výletech typicky po pětistech metrech svalí na zem, prohlásí, že už nemůže a dál nepůjde a my ho musíme nést? Což o to, když měl deset kilo, byla to sranda, ale teď má skorem dvojnásobek a když k tomu přidáte dvacetikilovou krosnu na zádech, už můžeme soupeřit s výkonem nosičů, kteří tahají proviant na Chatu pod Rysy.
V Gruzii se ale ukázalo, že když tomuhle klukovi postavíte do cesty kopec a pohodlnou cestu vyměníte za pěšinku, najednou je všechna únava pryč a prokousává se vzhůru odhodlaně. První test proběhl už před dvěma měsíci, kdy sám vyšlapal z Pece na Sněžku a zase dolů a pak o tom všem týden vyprávěl. V tu chvíli ve mně zasvitla malá jiskřička naděje, že se možná doba, kdy ho už nebudeme muset nosit na ramenou, pomalu blíží. Když jsem ale uviděla profil trasy z Mestie do Ushguli, který nepřipomíná ani trochu hřebenovku natož pak cestu údolím, ale naopak za 4 dny překonává 4 sedla a celkem na více jak 40ti kilometrech člověk vystoupá 3000 metrů, dostala jsem strach. Co si tam s dítětem, které leží na zemi a nechce se pohnout, s krosnou na zádech počneme? Neměli jsme přeci jen místo dvou stanů zabalit jen malé batůžky a hledat cestou ubytování? Naštěstí jsem se na převýšení podívala pořádně až cestou do Mestie, kdy už nebylo moc co vymýšlet.
Robert to vzal za správný konec a šlapal. Poslední den je na sebe patřičně hrdý, ale už toho má taky dost. Přeci jen čtyři dny za sebou vylezl výš než na Sněžku a tak si poprvé za cestu v hluboké trávě postěžuje:
“Sem už znovu nikdy nepůjdu. Nebo až budu velký. Až mi bude aspoň šest.” To je tak, když se dítě snaží zapadnout a napodobit chování starších sester. Sotva jsme ale z hor slezli, už vysvětloval, že by klidně ještě na další kopec vylezl. A když jsme týden po návratu v Česku znovu šlapali na Sněžku, oba jsme se podivovali, jak je ta naše nejvyšší hora nízká a placatá.
Na rozdíl od Ladakhu, kam jsme vyrazili minulý rok, jsem od Gruzie neměla žádná očekávání. Prostě náhodou splnila moje výběrová kritéria - šlo o zemi, kterou jsme ještě nenavštívili, nachází se tam hory s dobře značeným a průchozím trekem, díky vysoké průměrné nadmořské výšce se tam neuvaříte, letenky pořídíte za rozumnou cenu a jako skvělý bonus má moře. Na Gruzii jsem koukala i proto, že nám loni o treku v Gruzii vyprávěli kamarádi, kteří ho šli také s menšími dětmi. Před třemi lety jsem o Gruzii četla skvělou vícegenerační ságu Osm let (pro Brilku), ale s plánovanou dovolenou jsem si to až do poslední chvíle nespojila, ale kdo ví, možná to v podvědomí někde sedělo.
Těch skvělých věcí se na Gruzii najde ale mnohem víc. Například jsem dětem tvrdila, že cesta bude trvat asi 6 hodin, protože jsem zapomněla na dvouhodinový časový posun a tak nás čekalo hned na začátek příjemné překvapení, když jsme po necelých 4 hodinách vystupovali v Kutaisi z letadla. A po návratu do Čech nás časový posun potěšil ještě jednou, protože Robert konečně chodí spát včas.
Nebo to, že Gruzie dlouhodobě usiluje o to, aby import nahradila lokálními produkty - zvláště pak jídlo. Hrdost nad vlastními produkty ukazuje označením “100% Georgian product”, které najdete na každém druhém výrobku.
Jako úplně nejlepší hodnotím ale to, že do Gruzie sice můžete z EU vyjet na občanku, ale z pohledu mobilních operátorů spadá do stejné kategorie jako Indie a další země poslední kategorie, takže pokud si nekoupíte místní SIM kartu, můžete na internet a volání zapomenout. Jak já ráda cestuju do zemí, kde mě a mé děti internet a mobilní signál nemůže pronásledovat na každém kroku a z mobilního telefonu se stane přinejhorším mapa a foťák, přinejlepším nepoužitelná mrtvá krabička. Takže jsem nás na letišti opatrně vedla velkým okruhem okolo přepážky, kde rozdávali zdarma SIM karty a prodávali levně neomezená data a namísto toho zamířila rovnou k přepážce Georgian bus, kde, jak jsem věděla z internetu, lze získat plynovou bombu na vaření. Bohužel zrovna žádnou neměli a tak jsme odešli s nepořízenou. Ne, že by to tak moc vadilo. V Mestii se dají pořídit na každém rohu, ale kdybychom chtěli začínat trek jinde, museli bychom ji shánět trochu náročněji.
Jsou tu i stinné stránky. Jakmile vystoupíme z letadla, nahrnou se na nás naháněči a přemlouvači. Jan se s nimi pouští do řeči a já je odháním jako otravné mouchy. Nechte mě dýchat, nechte mě přemýšlet. Prodírám se k informacím za neustálého štěbetání pána, který si myslí, že narazil na skvělý úlovek a začíná svou nabídku na nehorázné částce 50 lari za člověka (1 lari = 8.5 Kč). Postupně klesne na 60 lari za auto. Vzhledem k tomu, že svozový autobus, který staví před letištěm by měl stát 5 lari za osobu, pořád to nepovažuji za skvělou nabídku. Autobus jezdí, ale jen každé dvě hodiny a před deseti minutami nám zrovna odjel. Jdeme k silnici s tím, že si stopneme maršrutku (místní minibusy zajišťující dopravu po celé zemi), která bude projíždět okolo, což by neměl být problém. Problém jsou ale nekonečně otravní naháněči, kteří za námi neustále chodí. Horko, tři děti, nakonec to vzdávám a za 40 lari se necháme odvést do Kutaisi přímo k našemu bydlení. Neměli jsme vyměknout. Jakmile nasedneme, projíždí okolo nás maršrutka. Navíc taxikář zastavuje u benzínky asi na 20 minut. Vím to, vím to, ale vždy si to musím znovu připomenout - nikdy nesedej na lep nahaněčům, zvláště, pokud neznáš přesně místní cenu. Nic nedokáže tak naštvat jako když si připadáte jako zkušený cestovatel a stejně vás zase někdo ošulí. Večer se dozvídáme, že pokud chce člověk jet taxíkem, tak ideální je objednat Bolt a za 28 lari by nás dovezl z letiště před dům v Kutaisi také.
Z Kutaisi do Mestie, kde bude začínat náš trek, maršrutky jezdí z autobusového nádraží za McDonaldem v 10 ráno, ale prý se vyplatí přijít na devátou. A také že ano. Přicházíme za pět devět, horko už je solidní, platíme 40 lari za osobu a nakládáme batohy. Po nás už zbývají jen dvě místa, v devět je maršrutka naplněná a vyjíždíme. Hned začnou plnit další maršrutku, kterou do deseti asi také hravě naplní. Maršrutky, místní minibusy, se vůbec nepodobají indickým autobusům. Každý má své místo, někdy mají i klimatizaci a všechny vybavili dveřmi. Snad jen, že rádi pouští hudbu a pásy tu nepoužívají ani v autech ani v autobusech. Začínám hodnotit svobodu země podle toho, jestli se v ní používají pásy. Tam, kde se nepásají a nepoužívají autosedačky, tam se mi líbí. Ne, že bych měla něco proti pásům, ale je to podle mě dobré měřítko svobodomyslnosti země. Pětihodinová cesta do hor bude očistec. Už po hodině nemohu časopis, který jsem sbalila Robertovi, ani cítit. Tu jednu knížku a dva časopisy, co se nám vešly do batohu, budu zase po těch 2.5 týdnech znát nazpaměť i pozpátku. Za Zugdidi začínáme stoupat do hor. Jakmile objedeme přehradu Inari, kde děláme nanukovou a čurací zastávku, začnou se kolem silnice všude objevovat včelí úly a pak už jsme v Mestii - tak trochu alpské vesničce uprostřed velmi svérázné oblasti Svanetie. Místní vláda se urputně snaží ze Svanetie udělat místní Švýcarsko, vybudovali tu vleky, lanovky a opravili silnice. Množství turistů v ulicích ukazuje, že se jim to částečně podařilo. Prý se plánuje i prokopat tunel směrem od Tbilisi, aby byl region přístupný i v zimě, kdy mohou být místní vesnice i několik dní odříznuté od světa, než se podaří silnice prohrnout. Zvládne to ale místní kultura, nebo se rozplyne v návalu turistů do bezbřehého ničeho jako se to stalo již s tolik jinými místy? Zatím se drží, jsou svérázní a ani to, zda lanovka jezdí a kdy na oficiálních stránkách nenajdete.
Gruzie je zemí krav. Přijde mi, že jsou tu ještě víc přítomné než v Ladakhu. Kravám se dává přednost i na dálnici. Prostě jsou běžnou součástí provozu. Nikomu to nevadí. Proč by taky mělo, že? V Mestii se ke kravám a psům přidají v ulicích ještě prasata a koně. Svanetie je totiž zemí koní. To prolnutí města a zvířat mě těší a baví zároveň. Zvláštní, že nám něco tak normálního připadá dnes jako exotika a nadšený Evropan běhá s foťákem a fotí si tu prase, tu krávu, jako kdyby je v životě neviděl. A pak poulí oči, když ho přes dvůr odvedou po dřevěné terase, na které na zemi nakládají do sklenic kompoty (kompot, ale s větším množstvím vody, který se pije jako limonáda), do pokoje skoro evropského stylu s vlastní koupelnou. Snad čekal matraci na zemi a záchod, který se zahazuje lopatou? Přeci jen jsme v Evropě (nebo tedy na hranici Evropy a Asie REF, REF2) a ne v Indii. Jenom v trochu jiné Evropě. V trochu svobodnější Evropě. V Evropě, kde se ještě stále žije spolu s přírodou, kde lidé jezdí mezi vesnicemi na koních, na trzích se prodává zelenina z vlastních zahrad a chléb se peče v peci přímo na ulici.
Booking tu funguje naopak velmi dobře a za 80 lari na noc se v pohodě ubytujeme. Navíc nám tu nechají tašku s věcmi, než se vrátíme z treku. To, že si po návratu budeme moci vyprat nás potěší ještě víc. Bohužel i do této svobodné země dorazil internet a heslo k němu visí uprostřed chodby, takže holky zapadají se svými telefony do křesel a mizí z reálného světa. Už se nemohu dočkat těch pěti dní, co budeme na horách.
Hory, ledovce, rozkvetlé louky a ty výhledy. Cesta z Mestie do Ushguli se může zdát už tak zprofanovaná, že ji nemá cenu ani chodit. Nám to tak ale nepřipadá. Po průvodech v Tatrách se těch 10 lidí, které denně potkáme, nezdá nijak moc. Kdo chce a má chuť, určitě stojí za to si trek protáhnout a začít už v Nakře (nebo alespoň v Mazeri) a dojít až do Mami, jako to dělají dva Maďaři s americkým kamarádem, se kterými sedíme na půl cesty mezi Chvabiani a Adishi nad sklenicí kompotu po výstupu 800 výškových metrů ke sjezdovce.
Cestou z Mestie není moc kde se ztratit a mapy.cz fungují skvěle. Místo na stan člověk vždycky najde, i když o něj musíme často bojovat s místními kravami, které náš přenosný dům strašně zajímá.
“Jane, tam.”
“A teď jde zezadu.”
Úkolujeme Jana, který s klidem chodí od krávy ke krávě a mile jim naznačuje, že by mohly jít hledat zelenou trávu jinam. Samozřejmě, že na té nejlepší a nejvíce zelené trávě jsme si stan postavili my. Navíc hned vedle potůčku s pitnou vodou. Jak prozíravé. Janova strategie funguje, než se objeví býček. S tím už tak jednoduchá domluva není a Jan musí několikrát bouchnout klackem silně do země a rázně naznačit, aby se vydal býk jinam.
Neseme dva stany a tak oceňujeme, že alespoň voda je na každém kroku a je pitná. Sice máme filtr a raději vodu z potůčků filtrujeme, protože krávy a protože dětská s…, promiňte průjem, není úplně zábava, kterou bych chtěla v horách řešit. Každopádně voda v potůčcích je pitná a voda z kohoutku také teče pitná a výborná po celé Gruzii. Ledovcové potůčky jsou také naší pravidelnou sprchou.
Jíme. Ne skvěle, ale jíme. Než jsme vyrazili na trek, rozšoupli jsme se a dali jsme si výbornou snídaní a konečně tak ochutnali místní jídlo - gruzínská snídaně zaplní celý stůl a člověk odchází vážně nacpaný. Khachapuri - chléb plněný sýrem (jak později zjistíme v každé části Gruzie jiným) nemůže na stole chybět, stejně tak okurko-rajčatový salát, omelety, jogurt a další dobroty. Další dny už je to s jídlem horší, protože do batohů se prostě příliš jídla nevešlo. Ale kalorie do sebe dostaneme. Mimochodem špagety se svíčkovou v pytlíku jsou fakt humus, pokud máte možnost výběru, udělejte si ke špagetám pytlíkovou rajskou - je to o dost lepší. Kvalitu našeho jídla a velikost dětského hladu ukazuje i to, že Markétka, která nesnáší pálivé, nakonec sní i pálivý travel lunch, který jsem loni koupila do Ladakhu, ale protože jsme pak zjistili, že ho Jan nemůže, zacestoval si a tady s výhledem na Kavkazské pětitisícovky přišla jeho chvíle. Jak se teď hodí. Jinak polévky, špagety a jednou dokonce rýže. Na ranní kaši se všichni vysloveně těšíme. Děti dostaly na každý den také tyčinku a kapsičku, kterou si nesou sami a při výstupech do sedel se s ní posilují. Trénují plánování, ví, že nic navíc nebude.
Tedy…před Adishi začíná bouřka a před námi se zjeví pověstná perníková chaloupka, která má v tomto případě podobu dřevěného přístřešku, ve kterém udržuje místní kluk s holkou oheň a prodávají nějaké pochutiny. Koupíme dětem zeleninový salát a pytlík nachos. Vypadají všechny tři nadmíru šťastně.
Brod za Adishi se normálně při nízké vodě dá celkem dobře překonat, když člověku nevadí, že si namočí nohy. Nám ale až do ranních hodin pršelo a voda v potoce je tedy vážně hodně vysoko. Když vidíme výšku vody, ani to nezkoušíme a necháme se převést koňmi. Markétka a Robert nejdříve odmítají, ale pak to zvládnou narozdíl ode mě s úsměvem. Koně u potoka najdete většinou hlavně dopoledne, kdy převádí kohokoli, kdo přijde a zaplatí 25 lari.
“Teď už rozumím všem těm včelám, co jsme viděli cestou do Mestie,” poznamená Jan, když klesáme ze sedla Lagem Pass po rozkvetlé louce. Pojem rozkvetlá louka tady získává ale naprosto nový rozměr. Květiny jsou jedna vedle druhé kam až oko dohlédne a rostou nám až do výšky pasu, někdy výš. Na loukách o kousek níž se pasou koně. Čistá rozkoš.
Jak už jsem psala, Gruzínci, zvláště ti ze Svanetie, jsou pohostinný, ale drsný národ. Platí to i pro smlouvání. Gruzínci jsou ve smlouvání tvrdí a nic si nezadají s Rusy. Občas něco usmlouvat jde a měli byste to zkusit, zvláště když se rozhodne vás taxikář otestovat a natáhnout, ale jakmile začne mít Gruzínec pocit, že dostat dobrou cenu je otázkou jeho cti, může to také znamenat, že během smlouvání se nabízená cena naopak zvýší (přečtěte si někdy jak Elon Musk pochodil se smlouváním v Rusku). Když dorazíme do Ushguli, hned na začátku se zastavíme u jednoho ubytování. Podobně jako v Ladakhu se o ubytovávání turistů starají ženy, muži pak dělají taxikáře nebo vozí turisty na koních a čtyřkolkách. Paní nám ukáže pokoj a vzhledem k tomu, jaké známe ceny z Bookingu, si myslíme, že bychom měli platit maximálně 100 lari. Paní nejdříve říká 50 lari za pokoj (tedy 100 lari celkem), ale poté co se jí Jan zeptá, zda by to šlo za devadesát, přitvrdí na 25 lari na osobu včetně Roberta. Nakonec se uvolí, že bychom mohli platit 110 lari za nás za všechny, ale dolů už nejde. Váháme. Nakonec souhlasíme. Zároveň přichází velká skupina Čechů. Paní jim nejdříve nabízí 50 za pokoj pro dva, 75 za pokoj pro tři a možnost aby ostatní spali na zemi. Když už se začínají stěhovat dovnitř, zvýší cenu na 60 za pokoj pro dva, s čímž neochotně souhlasí, ale potom přijde s tím, že by měli platit 35 lari za osobu, nezávisle na tom, jestli spí na zemi. Začnou se zvedat k odchodu a cestou ven se ohradí, že my jsme měli platit 25 lari za osobu. Paní se tváří jak sto čertů, ale uvolí se že by mohli tedy platit 25 lari za osobu, nezávisle na tom, jestli spí na posteli nebo na zemi, ale dolů s cenou už jít nechce. Raději ztratí kšeft a nechá je jít stanovat, než aby se nechala přesmlouvat. Podobně to vypadá s odjezdem s taxíkem zpátky do Mestie. Standardní cena, kterou všichni na začátku nabízí je 160 lari za auto, rádi všichni sleví na 150 lari, ale níž jít nikdo nechce. Podle internetu by to mělo jít za 100, když člověk vyjde z vesnice. Ale na mostě se tváří také neoblomně a nabízí 150, i když se fakt snažíme. Jsem skoro rozhodnutá jít dál a něco stopnout, ale nakonec, když už jsme na odchodu, tedy sleví na 140, přičemž níž by nešli ani kdyby jim koleno vrtali. Tvrdý to národ.
Po návratu do Mestie stojí za to shlédnout místní film Dede od místní režisérky a s místními herci, který uvádí sestra režisérky a který vyhrál i cenu v Karlových Varech - LINK. Vzhledem k tomu, že se odehrává v Usghuli, koukali jsme na něj všichni i s Robertem a poznávali místa, kterými jsme včera prošli. Líbil se nám. Jen jsem myslela, že ty události jsou 100 let staré, ale on se ten film odehrává v roce 1992. Krásně ukazuje místní tradice a zvyky, které gruzínským horalům zajišťovaly přežití. Ptali jsme se a prý už dnes ženám muže nevybírají a krvavá rodinná pomsta takto nefunguje. Ale kdo ví…
Od Gruzínského moře jsem neměla ani nejmenší očekávání, protože jsem se někde dočetla, že není nijak úžasné a nejhezčí pláže leží v podstatě nedostupné autonomní Abcházii. Všechny obavy se ale ukázaly liché. Moje nadšení z místního moře vystihuje hodnocení Terezky: “Maminka začne mít ráda i moře a budeme k němu moct jezdit.” Maršrutka jedoucí z Mestie do Batumi nás bez problému vyhodí v Ureki u nádraží, odkud zamíříme k místu, které jsem na mapy.cz našla jako Nice wild camping. Navíc by tu měla být jediná písčitá pláž v Gruzii. S pochybami procházíme brankou v betonové zdi. Nádherný borovicový háj s roztroušenými stany a karavany přímo vedle pláže s černým pískem. Do tohohle místa se hned zamiluju. Žádný kemp, prostě nádherné klidné místo. Navíc břeh je tak pozvolný a vlny drobné, že i Robert dosáhne daleko od břehu a já nemám problém ho nechat si na břehu hrát s pískem, zatímco se houpu ležící na kruhu na hladině. Po týdnu v horách takový relax není vůbec k zahození a já si vážně připadám jako na dovolené a nechávám všechny starosti odplout po vlnách. Vypadá to, že ty dva nebo tři dny tady asi zvládnu přežít. Když zavítáme do Ureki na nákup a vidíme přecpanou pláž a mnohem více zarostlé moře, dokonce i holky zhodnotí, že naše místo je mnohem lepší. Kdo ví, jak dlouho ale tohle romantické místo vydrží čelit náporu developerů.
V Ureki už vládne ruština a mnohé nápisy jsou psané jak Gruzínsky, tak rusky. Rusky bohužel neumím a tak když vidím, že angličtina nepomáhá, zkouším mluvit na místní česky, což dost udivuje holky:
“Mami, víš, že ti nemohou rozumět, proč na ně mluvíš česky?”
“Protože česky rozumí lépe než anglicky,” odvětím a mám pravdu, často si nakonec, když oni mluví rusky a já česky, porozumíme. Směsí gestikulace, češtiny a angličtiny se člověk nakonec domluví úplně s každým, občas nejlépe zafunguje němčina. Anglické číslovky často už ale umí i v zapadlých vesnicích.
Kolem stanů se točí i několik toulavých psů. Jsou neskutečně milí a mazliví, stejně jako všichni psi v Gruzii, což vypovídá také o tom, jak laskaví a vstřícní místní lidé jsou. Zvláště Markétku si skutečně oblíbí a chodí si k ní pro pohlazení. Kdybychom neletěli domů letadlem, asi bychom si domů jednoho z nich odvezli. Když se po třech dnech balíme a odcházíme, doprovází nás víc než kilometr až se bojíme, jestli najdou cestu zpátky.
Do Tbilisi z Ureki jedeme vlakem. Vzhledem k tomu, že jsme plán cesty měnili a upravovali podle počasí, zamlouvali jsme lístky (online, REF) jen tři dny předem, kdy rychlé vlaky už neměli žádná místa a dostala se na nás jen místa v denním vlaku “Day couch” (a to jsme měli vážně štěstí, že nějaká vůbec byla), kterému cesta trvá se spoustou zastávek na kouření 6h 50 min, takže holky stihnou přečíst skoro celou knížku. Na druhou stranu lístky jsou vážně levné a cesta stojí pouhých 10 lari za osobu (děti od 10 let platí už jako dospělí).
“Kačapuri, lobiani, kačapuri, lobiani,” vyvolává bez přestání babka při jedné ze zastávek.
Kupujeme za 5 lari jedno kačapuri do vlaku a brzy litujeme. Už jsme jedli mnohem lepší.
Vlakové nádraží ve Tbilisi nás vítá jako jiný svět. Standardní obchodní dům západního stylu, nad kterým se holkám rozzáří oči. Oči se jim rozsvítí ještě víc, když vejdeme do podchodu, kde se můžeme motat nekonečným množstvím obchůdků s oblečením a Terezka najde fake kabelku Diesel i Prada, čímž si splní svůj Gruzínský sen. Jana zase nadchne Deserted bazaar se zeleninou a ovocem a mě pekárna s cukrárnou, kde mají velký větrník za 2 lari a zákusky za 3. A Robert? Ten se zamiluje do místní lanovky přes řeku. Vzhledem k tomu, že jízda stojí 2.5 lari, Jan se s ním domluví, že když vyjde nahoru, může sjet lanovkou dolů. A tak si to Robert nadšeně třikrát odšlape. Pěkně jsme si ale zavařili. Týden na to na Sněžce:
“Mami, já chci jet lanovkou.”
“Ale Roberte, lanovkou jezdí jenom bábovky. My si to vyšlapeme, to je mnohem lepší,” snažíme se ho přesvědčit.
“Ale já chci jet lanovkou dolů.”
Chvíli mi trvá, než mu vysvětlím, že i dolů je lepší sejít nejen kvůli penězům, ale také kvůli tomu, že si můžeme nasbírat borůvky…
Do Tbilisi jsem původně vůbec nechtěla jezdit, ale když mělo všude jinde dva dny pršet a v hlavním městě tím pádem poprchávat a být snesitelně, rozhodli jsme sem zajet a nelitovali jsme. Při drobném mrholení a příjemných 26 stupních jsme nakonec absolvovali krásný 15 kilometrový výlet přes staré město, vyjeli podobnou lanovkou jako máme na Petříně na kopec s nádhernými výhledy a obešli kus města až zpátky k Holy trinity katedrále, kde jsme bydleli. Viděli a nachodili jsme toho mnohem víc a po třech dnech už znali město celkem dobře. Nakonec jsme si tu dali poslední večer i gruzínské víno, které vyráběli domácí a tím jsem splnila svůj slib, že si určitě víno někdy v Gruzii dáme. Nakonec jsme si poslední den zašli i do místní hospůdky (Mapshalia REF), kterou můžeme jen doporučit, výborně tu vaří a navíc se tu najíte za 10 lari. Dali jsme si polévku kharcho, ostri, Ajarian khachapuri i grilované brambory s masem, zapili to skvělým džusem a tím si odškrtli skoro všechny položky, které nám ještě zbývaly na seznamu “must do” a “must eat” a mohli s klidným srdcem odjet vlakem přímo na letiště v Kutaisi. Z vlakového nádraží nás na letiště dovezl free shuttle a tam už jsme si spolu s ostatními čekajícími Čechy roztáhli karimatky, vyndali spacáky a do 3 do rána, kdy jsme měli jít na odbavení, se prospali.
Všichni se těšíme po dvou a půl týdnech domů. Zároveň se nám ale v Gruzii moc líbilo. V batozích vezeme několik balíčků svanetské soli a adjiky. Vedle toho si také přivážíme spoustu krásných vzpomínek - na hory, milé lidi, klidné moře, přátelské psi, výborné jídlo a spoustu dalšího. Do téhle země se ráda ještě někdy podívám, protože těch hor, po kterých se tu dá chodit a zajímavých míst, která lze navštívit je tu vážně hodně.
Zajímavosti:
Hlavní podíl importovaného zboží tvoří auta a stroje, které sama Gruzie nevyrábí. Zajímavé ale je, že auta jsou i největší exportní položkou, protože Gruzie je největším exporterem použitých aut z EU a USA v euroasijském regionu[REF]. Mimochodem z Evropské unie Gruzie nejvíce obchoduje s Německem [REF]. Německo totiž v roce 1992 jako první uznalo Gruzii jako samostatný stát a na to navázaly různé obchodní dohody [REF]. V Gruzii tak je dokonce narodní park Borjomi, který byl zřízený za podpory německé vlády a občas němčina zafunguje lépe než angličtina.
Comments
Post a Comment